Svatební hosté a dress code. Jak je přesvědčit, aby jej dodržovali?
svatební oznámení

Svatební oznámení

Svatební oznámení a pozvánky na svatbu online a expresne. Vyberte si ty nejkrásnější svatební oznámení. Pozvánky na svatbu, jmenovky na svatbu, etikety na lahve, zasedací pořádek a další tiskoviny na vaši svatbu.

Luxusní svatební oznámení

Luxusní svatební oznámení

Plexi svatební oznámení

Plexi svatební oznámení

Originální svatební oznámení

Originální svatební oznámení

V tomto článku ti řeknu, jak správně citlivě oznámit svatebním hostům o dress code na vaší svatbě, jaké jsou typy svatebních dress kódů a jak vybrat pro svou svatbu ten nejvhodnější.

Svatební dress code – ano nebo ne ?

Před výběrem preferovaného oblečení pro svatební hosty zvaž, jestli je svatební dress kód pro tvou svatbu vůbec vhodný. Na čem to vlastně záleží?

Styl svatby

V první řadě se zaměř na formát svatby. Například, na klasickou komorní svatební večeři se speciálním menu se smart-casual, který povoluje džíny a tenisky, rozhodně nehodí, ale a zároveň na neformálním svatebním pikniku v přírodě budou frak a večerní šaty vypadat zvláštně, nepohodlně a nevhodně.

Místo na svatbu

Místo svatby může přímo vyžadovat určitý typ dress kódu. Můžeš se řídit velmi jednoduchým pravidlem. Čím honosnější a dražší lokalita vypadá, tím přísnější dress code vyžaduje. Zatímco moderní restaurace v centru města vyžaduje spíše něco šik, tak restaurace někde na pobřeží krásného jezera nebo moře jednoznačně umožňuje například ženám na svatbě mít oblečené letní šaty ze vzdušných materiálů.

Svatební program

Pokud se na svatbě plánují svatební hry, jejichž cílem je zapojit do dění na svatbě svatební hosty, tak takový frak či úzké šaty až po zem nebudou nejlepší možností. Svatebčané nebudou nadšeni pokud chceš aby měli na sobě „white ty“ dress kód a naplánujete pro ně ulítlé svatební aktivity či svatební hry. Zase na druhé straně to může navodit dojem jako z filmu Great Gatsby, což vůbec nemusí dopadnout špatně. Jedině ty znáš svatební hosty, takže by ses měla řídit podle nich.

Čas začátku svatební hostiny

Čím později se událost začne, tím elegantnější oblečení je třeba vyjmout. Je to obecné pravidlo, které platí iv případě svateb. Také počasí ovlivňuje teploty hlavně v létě a nechceš přece, aby se svatebčané uvařili v oblecích. Proto myslí na to, chceš-li mít obřad v odpoledních hodinách letních měsíců. V tomto případě nejvhodnějším oblečením pro svatební hosty budou lehké šaty pro ženy a volnější košile pro muže bez saka a kravaty, to jen jako příklad, abys pochopila, co chci říct 🙂

Jak říci svatebním hostům o důležitosti dress codu?

Nestačí jen vymyslet vhodný dress code a barevnou paletu na svatbu, důležité je také správně říci a vysvětlit toto přání svatebním hostům. Chcete totiž, aby byli s vámi na jedné lodi. Tak se snažte.

Připojte vysvětlení do svatebního oznámení

Pokud je pro tebe a tvého snoubence opravdu klíčové dodržovat na svatbě složitý dress code, pak do obálky s pozvánkou přidejte kartičku s malým vysvětlením a podrobnostmi. Pro jistotu vždy raději vysvětlete i názvy stylů oblékání se jako například „Cocktail“ nebo „Black Tie“, aby později nevznikly nedorozumění.

Pokud například uvedete, že hosty čekáte v outfitech formátu A5, stojí za to vysvětlit, že to znamená „After Five“, což znamená docela elegantní oblečení, které zároveň neomezující pohyb.

Paleta svatebních barev

V poslední době se rozšiřuje trend žádat svatební hosty, aby se oblékli do specifického barevného schématu, které odpovídá stylu a paletě svatby. Doporučuji ti umístit příklady vhodných barev buď na opačnou stranu svatebních oznámení nebo na zvláštní speciální malou kartičku – je pohodlně si ji vzít sebou při nákupu nebo ji použít během třídění šatníku při hledání oblečení na tvou svatbu.

Poskytne hostům alespoň 5-6 barevných možností, z nichž polovina by měla být poměrně jednoduchá a běžná. Pozvaným to usnadní výběr oblečení, čímž se zvyšuje šance, že každý dodrží deklarovaný dress code. Například, pokud máš ve své svatební výzdobě pastelové růžové barvy, pak lze hostům nabídnout i béžovou, bordó, pískovou a hnědou – všechny tyto barvy jsou harmonicky kombinovány, ale zároveň si každý může vybrat ten správný odstín. Navíc na fotkách ti hosté nesplynou do jednoho velkého růžového jednobarevného obláčku 🙂

Nedělej ze svatebního dress kódu velkou vědu

Měj na mysli, že dress code byl vynalezen hlavně pro pohodlí a ne jako další důvod pro nervozitu nebo hádku se svatebními hosty. Nezapomeň, že na tvé svatbě budou skuteční lidé, příbuzní a blízcí, a ne vojáci v dokonale sladěných kostýmech a uniformách. Možná někdo si právě teď nemůže dovolit pořídit si nový outfit, který se hodí jen pro zvláštní příležitosti. Někdo zásadně nenosí šaty, někdo kategoricky si neobleče modrou a někdo jednoduše zapomene nebo nebude považovat dress code za něco důležitého.

Vůbec to ale neznamená, že tě ten člověk chce urazit nebo záměrně ignoruje tvůj požadavek. Dokonale sladěné svatební fotografie nestojí za to, aby ses pohádala s příbuznými kvůli barvě saka nebo výšce podpatků. Uvolní se a užij si raději vlastní svatbu – to je tvůj hlavní úkol svatebního dne 🙂

Styly dress codu

White tie

Nejelegantnější a nejpompéznější dress code s přísnými pravidly a omezeními. Bílá kravata se používá pro charitativní večeře nebo jiné formální události s účastí významných hodnostářů. Muži musí mít na sobě dlouhý frak, bílou vestu na tři knoflíky a bílého motýlka. K dispozici jsou také bílé rukavice. Ženy by měly zvolit dlouhé večerní šaty, vysoké rukavice a vysoké podpatky. Drahé šperky jsou vítány.

Black tie

Méně formální verze White tie dress code a možná nejběžnější pro speciální příležitosti. Muži mohou frak nahradit černým oblekem na míru a ženy si kromě dlouhých společenských šatů mohou zvolit koktejlové šaty déle než po kolena.

Coctail

Je to také poměrně běžný styl oblékání na večerní události včetně svateb. Tady si už svatební hosté mohou dovolit určitou volnost v šatníku: například, světlé barvy košil pro muže, kratší či netradičnější šaty pro ženy, jakož i uplně různé šperky a doplňky. Outfity však musí být stále dost slavnostní.

Typický příklad koktejlových outfitů: košile, kalhoty a sako pro muže, případně doplněné světlými ponožkami a kravatou či motýlkem (nebo bez nich). Pro ženy jsou to boty na vysokém nebo středním podpatku, možné jsou také šaty těsně nad kolena, elegantní kalhotový kostým nebo overal.

A5

Zkratka A5 znamená „After five“ – toto je dress code pro méně formální události, které umožňují větší volnost v oblékání. Obecně byl takový dress code koncipován pro události, na které můžete jít ihned z kanceláře po práci, takže to vypadá jako kombinace obchodního stylu s několika večerními detaily. Například to mohou být pouzdrové šaty, boty na vysokém podpatku nebo masivní šperky. Přijatelné jsou i kalhotové kostýmy, halenky a sukně. Zároveň by obraz neměl vypadat příliš domýšlivý nebo naopak nedbalý – tady se cení jednoduchost a elegance.

Riviéra

Tento dress code je vhodný pro letní svatbu, zejména na pláži nebo u řeky. Přírodní světlé tkaniny a světlá paleta jsou vítány: béžová, krémová, jakož i odstíny modré a světle modré. Ženy by si měly zvolit světlé šaty, zatímco muži by si měli zvolit bílé lněné košile a světlé kalhoty. Jako doplněk se hodí klobouk na ochranu před sluncem.

Smart casual

Smart casual dress code je vhodný pro neformální svatební hostinu s uvolněnou atmosférou. Hodí se sem košile, halenky, džíny, cardigány, nízké boty – jakékoli pohodlné oblečení bez větší elegance. Při takovém uvolněném dress code stojí za to věnovat pozornost tomu, aby se kousky oblečení navzájem kombinovaly a vypadaly harmonicky.

Tematický dress code

Svatby s určitou stylizací mohou mít svůj specifický dress code. Například na neformální rustikální svatbu si můžete obléct károvanou košili s vestou. Svatba ve stylu boho znamená lehké šaty z přírodních tkanin s třásněmi a asymetriemi. Vše závisí na stylu svatby, který sis vybrala. Je však důležité, abys to nepřeháněla: požadované kousky oblečení by měly být jednoduché a dostatečně běžné, aby si je svatební hosté mohli nejen snadno koupit na svatbu, ale mohli je následně nosit i na jiné události.

Svatební blog