Rozlučka se svobodou dnes a kdysi - Svatební oznámení %

Když svým přátelům řeknete, že plánujete svatbu, většina z nich už automaticky počítá také s rozlučkou se svobodou. Dámský a pánsky večer, který se nejčastěji koná víkend před svatbou kompletně pořádají přátelé, přičemž role nevěsty a ženicha je jediná – pořádně se pobavit a oslavit tak „sbohem“, které dávají své svobodě. Jak ale rozlučka se svobodou vypadala v minulosti?

Dnešní rozlučka se svobodou se většinou nese ve znamení párty. Z hlediska symboliky jde o poslední večer, který si užijete jako svobodný člověk bez závazků. Říká se, že co se stane na rozlučce se svobodou, to i zůstane na rozlučce se svobodou, přesto je však dobré předem zvážit, zda je opravdu nutné to s oslavou svobody nadmíru přehánět. Ne každá rozloučení se svobodou totiž končí jen silnou kocovinou, ale i mnohem vážnějšími následky, kterých byste mohli opravdu litovat. Vždyť přece, pokud jste se rozhodli, že si někoho vezmete a strávíte s ním zbytek svého života, nemáte snad potřebu mu nějakým způsobem ubližovat, jestli ano?

Alkohol nemusí být povinnou výbavou

Pokud víte, že pokud si vypijete více, než byste měli, máte problém kontrolovat svá rozhodnutí, raději to nedělejte. Skvělou alternativou může být večer s přáteli někde na horách, ve wellnessu či v cizím městě, kde si místo alkoholu dopřejete luxusní večeři, příjemně si popovídáte a jako bonus poznáte a navštívíte spoustu nových, pěkných míst.

Starodávný wellness

Pokud jste si mysleli, že rozloučení se svobodou je novodobý fenomén, který naši předkové neznali, mýlíte se. Jediným rozdílem je, že před několika desítkami či stovkou let tuto tradici všichni znali jako očistnou koupel. Konal se v předvečer svatby a jeho úkolem bylo připravit nevěstu a ženicha na svatební den. Cílem koupele bylo smýt z budoucích manželů veškerou špínu – a to doslova i symbolicky. Před desítkami let byla totiž osobní hygiena na mnohem nižší úrovni, než na jaké je dnes. Naši předkové neměli k dispozici tekoucí vodu a tak nebylo zvykem denně se mýt. Věděli však, že svatební den je natolik výjimečná, že koupel svatebního páru prostě vyžaduje.


Očista těla i duše

Důkladná očista těla však nebyla jediným cílem očistné koupele. Jeho neméně důležitou součástí byla také očista duše, která měla nevěstu a ženicha připravit na co nejdokonalejší vstup do manželského svazku. Naši předkové byli silně pověrčiví, a této rituální očistě připisovali nesmírný význam. Věřili, že očistná koupel zbaví budoucí manžely všech prohřešků a chyb a udělá z nich lidi dokonale připravené na společný život. Ženich i nevěsta tak měli do manželství vstoupit s „čistým štítem“, aby tak dokázali být jeden pro druhého tou nejlepší verzí sebe samých.


Zpěv a zábava nesměly chybět

I přesto, že očistná koupel patřila mezi tradice se skutečně hlubokou myšlenkou, neobešel se bez zpěvu, zábavy a také nějakého toho „kalíšku“. Očistná koupel byla totiž něco jako rituál. Toho ženichova se zúčastnili všichni jeho kamarádi a chlapci z vesnice, se kterými vyrůstal, a stejně to bylo iv případě nevěsty a jejích kamarádek. V podstatě tedy šlo o dvě samostatné rozlučky, přičemž ani u jedné z nich to neskončilo jen v rovině vážnosti. Zpěv a písně byly neodmyslitelnou součástí očistné koupele, přičemž hned poté, co skončila její oficiální část, přišly na řadu i veselejší písně a předvečer svatby nabyl mnohem veselejší atmosféry. Vždyť, koneckonců, mládež vždy toužila po zábavě, a to bez ohledu na to, zda se svatba koná dnes, nebo se kona

Svatební blog