Měsíc do svatby – jak si zachovat chladnou hlavu - Svatební oznámení

Je fascinující jak rychle začne ubíhat čas když se blíží tvá svatba. Když se zasnoubíte, tak se svatba zdá být tak strašně daleko. Máš pocit, že máš na všechno spoustu času. Čím je však tvé datum svatby blíže čas ti ubíhá jaksi rychleji a začínáš být stále nervóznější. Ruku vzhůru, pokud si na tom podobně…

Proč to vlastně svatbu tak prožíváme, čím je blíž, tak z ní máme větší stres? Vždyť přece měsíc před svatbou bys měla být vlastně už úplně v pohodě. Všechna velká svatební rozhodnutí si přece už udělala. Místo na svatbu máš zajednané, svatební profesionály jakými jsou svatební fotograf, svatební kameraman nebo moderátor či starší už si přece zasmluvila. Svatební menu máš už jistě odsouhlaseno.

Pokud bys v tomto momentě už nic nedělala a jen vyložila nohy, tak by mělo být všechno na tvé svatbě v pohodě, nemyslíš si? Svatební hosté vědí kam mají přijít, hladoví nebudou o zábavu se postarají svatební profesionálové. Pokud je tvoje svatba za měsíc, tak se na to podívej přesně takhle a „no stress“! Teď by to už mělo být přece jen o detailech, maličkostech a v první řadě zábavě však. Zažíváš přece poslední měsíc za svobodna, tak si to užij!

Pojďme si proto v dnešním článku říci něco víc o tom, co prioritizovat a jak si zachovat před svatbou chladnou hlavu a nemít stres.

Mít plán nebo checklist toho na co by ses měla soustředit měsíc před svatbou, ti jistě pomůže lépe zvládnout stres před svatbou.

Finální seznam svatebních hostů

Měsíc před svatbou by si už měla mít definitivně sklizený finální seznam svatebních hostů respektive mít od svatebních hostů potvrzenou jejich účast. To může být skutečně frustrující pokud se někdo z tvé rodiny nebo přátel skutečně neumí „vymáčknout“ a dát ti vědět jestli přijde nebo nepřijde na vaši svatbu.

Takoví jsou lidé, nepozastavuj se nad tím. Jsou prostě takové typy lidí, kteří na to kašlou bez ohledu na to, kolik do toho ty dáš námahy. Komunikuj jim to proto velmi jasně a srozumitelně. Pokud se necítíš v této pozici komfortně, vždy můžeš svalit vinu na svatební restauraci či svatební hotel nebo místo na kterém se bude konat vaše svatba. Oni totiž potřebují vědět finální počty hostů, kvůli tomu, aby věděli, kolik porcí svatebního menu potřebují připravit. A ani to není lež, protože je tomu opravdu tak.

Svatební zasedací pořádek

Když ses dopracovala k seznamu svatebních hostů, což je tvůj hlavní úkol měsíc před svatbou, tak se zaměř na přípravu zasedacího pořádku.

Příprava svatebního zasedacího pořádku může být skutečným oříškem. Potřebuješ totiž vědět jaké formy jsou svatební stoly a kolika svatebních hostů umíš komfortně za svatební stůl usadit. Následně vyděl počet svatebních hostů počtem svatebních stolů a „voila“. Máš počet svatebních stolů od kterého se budeš odrážet, když budeš hosty usazovat zatím pouze na kus papíru.

Ten rozhodně vytáhni, případně využij nějakou virtuální podobiznu zasedacího pořádku. Usázej hosty rozumně, tím myslím snaž se spolu posadit lidi, kteří se znají, ať už z rodiny nebo práce. Pokud se svatebčané, posazení za jedním stolem, náhodou neznají, tak je zkus usazovat alespoň přibližně podle věku. Rověsníci si totiž jednoduše najdou společnou řeč. Pokud jsou v rodině nebo mezi přáteli nějaké třenice, tak si dvakrát rozmysli, jestli tito problematičtí svatebčané sedí dostatečně daleko od sebe.

Nakonec nezapomeň dát zasedací pořádek vytisknout na dekorativní papír, případně pokud se bude svatební zasedací pořádek například vyřezávat do dřevěné desky, tak mysli na to, že bys měla mít zasedací pořádek v jeho finální verzi připravený možná io trošku dříve než měsíc před svatbou, aby si zohlednila dodací lhůty.

Když už máš zasedací pořádek hotový a umíš specifikovat počet stolů, tak ti doporučuji ještě alespoň jednou ideálně pár dní před svatbou navštívit místo konání svatby a vizualizovat si celý tento prostor včetně rozestavení stolů, svatebních dekorací, světel, fotostěny či knihy hostů. Fyzicky si projdi prostor a zamysli se nad tím, zda někde něco nezavadí, zda mají svatebčané dostatečný prostor pro pohodlné sezení nebo zda nezavadí o nějakou z dekorací při tancování.

Promysli si také jakým způsobem naaranžovat dárky pro svatební hosty či svatební knihu hostů. Se svatebními dodavateli květin, dekorací či dokonce pronajímateli svatebního inventáře si na základě finálního počtu hostů upřesni přesné počty dárků pro svatební hosty, květin, dekorací či inventáři.

Podrobný harmonogram svatebního dne

Když si udělala takovou inspekci svatebního místa, přichází na řadu velmi podrobný harmonogram svatebního dne.

Logistika na svatbě

Mezi poslední detaily na které se určitě zaměř patří prověření detailů ohledně logistiky svatebních profesionálů ale také svatebního auta či svatebního autobusu. Ujisti se, že všichni vědí kdy a kam se dostaví, ale i to, kde budou parkovat.

Kromě transportu, nezapomínej na jídlo! Na jídlo před svatebním dnem, během svatebního dne ale i na snídani po svatbě se často zapomíná. Přitom je to tak důležité! Není nic horšího než pít na hladový žaludek a nebudeme si lechtat ouška, ale na svatbě se prostě pije.

Když si uvědomíš kolik hodin přejde od ranních příprav do času vaší svatební hodiny, určitě nezapomínej na občerstvení a to i pro mužské osazenstvo. Nechceš předat mít před oltářem opilého ženicha. Postarej se proto abyste se dobře nasnídali a měli něco na zub i při přípravách či po nich. Logistiku jídla zvěř někomu skutečně zodpovědnému.

Rozloučení se svobodou a relax před svatbou
Měsíc před svatbou je ideální období na to se dobře odreagovat. Co tomu může pomoci nejvíc? No samozřejmě rozloučení se svobodou. Myšlenky na svatbu na chvíli totiž odsunou myšlenky na jinou párty! Udělat si rozloučenou se svobodu určitě doporučuji. Skvěle totiž odbourá stres. Klidně si ji zorganizuj sama pokud chceš, ale neboj se ji svěřit do rukou dobře kámošce.

Rozloučení však určitě nedoporučuji dělat během samotného svatebního týdne, pokud se totiž chystáte žurovat do rána, tak se ta únava u tebe určitě projeví. Rozloučení proto raději udělej dříve, abys měla dostatek času zregenerovat.

S blížícím se svatebním dnem už prosím hlavně nevymýšlej. Zkus hlavně hodně relaxovat a odpočívat, aby sis svůj svatební den skutečně užila, dopřej si méně invazivní kosmetické a wellness procedury jako manikúra, pedikúra, peeling či masáže. Na nějaké velké kosmetické experimenty nebo změny teď už prostor není a na tvém místě bych je ani neriskovala, protože mám pocit, že je to někdy jako zákon schválnosti a procedura se nezdaří.

Svatební šaty a svatební doplňky

Raději si několikrát oblékni své vyzvednuté svatební šaty a užívej si to. Svatební šaty si několikrát oblékni včetně všech svatebních doplňků a nacvič si v nich běžné pohyby jako jsou například chůze, sedání a vstávání ale klidně i svatební tanec.

Jedině tak zjistíš, jestli se v nich cítíš pohodlně, jestli ti někde něco netrčí nebo nevylézá. Doporučuji také poprosit svatební mámu, sestru nebo družičku aby ti pomohla se šněrováním svatebních šatů, odepínáním svatebního závoje nebo fixováním svatební vlečky. Pokud by totiž něco nebylo zafixováno tak jak má být, tak máš ještě prostor k tomu opravit.

Zvláštní pozornost věnuj svatebním botám, které si určitě rozjeď. Procházej se v nich kolik se ti dá, aby trošku změkli a přizpůsobili se tvé noze. Není nic horšího než otlaky, když chceš tancovat.

Když už zbývá do tvé svatby pár dní či hodin a ty jsi to už konečně začínáš uvědomovat, že tikají tvé poslední hodiny za svobodna a blíží se nová etapa tvého života, tak bych zvážila napsání svatebních slibů nebo dopisů jeden druhému.

Toto období v životě ženy je skutečně něco výjimečného a zároveň tak emotivního a myslím si, že to, co momentálně prožíváš, dokážeš právě v tomto období zachytit úplně nejvíce autenticky. Zůstaň proto nějaký čas sama se sebou a nech volnost tvým myšlenkám. Napiš slib nebo dopis tvému ​​snoubenci. To, jestli si je přečtete před svatbou, přímo na svatbě před očima svatebních hostů nebo klidně o několik let později je jen na vás. Je to však tak krásné.

Takhle sladce a pozitivně bych chtěla ukončit tento článek. Měsíc před svatbou vůbec nemusí být stresujícím obdobím, stačí se zaměřit opravdu jen na to prioritní a všechno ostatní pustit z hlavy. Jmenovala jsem několik věcí, které já osobně považuji za prioritní, tak je rozhodně vnímej pouze jako doporučení. Pokud je mezi tvými prioritami něco jiného, ​​tak je to naprosto v pořádku. Hlavně, aby těch priorit nebylo příliš. V tomto období je třeba hlavně hodně relaxovat a nevzrušovat se nad tím, co nemůžeš ovlivnit.

Svatební blog