JAK SESTAVIT SVATEBNÍ MENU TAK, ABYS SI KAŽDÝ NAŠEL TO SVÉ?

Svatební menu je jednou z důležitých částí přípravy skvělé svatby. Určitě to znáte, „sto lidí, sto chutí“, někdo nemiluje tohle, jinému nechutná zase tohle. Proto musíte přemýšlet, jak správně sestavit svatební menu, aby byl každý spokojen.

Alkoholické a nealkoholické nápoje

Správná svatba a svatební menu se neobejde bez alkoholu. Alkohol je však jednou z nejdražších položek, proto si na něj připravte značnou část rozpočtu. Dnes skoro každá dobrá restaurace souhlasí s tím, abyste si přinesli vlastní alkohol, což na jednu stranu sníží vaše náklady, avšak na druhou stranu musíte platit takzvané „špuntovné“. To znamená, že za jednu láhev vašeho alkoholu zaplatíte restauraci poplatek, který se pohybuje v rozhraní 100 až 250 Kč. Můžete si alkohol koupit také přímo v restauraci, ale určitě bude za vyšší cenu než v obchodě. Proto je docela fajn přepočítat si, co se vám více vyplatí.

Na svatbě by nemělo chybět bílé a červené víno. Velice moderní je možnost mít vlastního barmana, který bude připravovat různé alkoholické a nealkoholické míchané drinky. Máte-li svatební hosty, kteří milují pivo, je také skvělý nápad pořídit točené pivo či cider. Citronáda či soda je velmi důležitá. Pro děti je však fajn pořídit buď domácí limonády nebo džus. Nesmíme zapomenout na kávu či čaj. Kvalitní káva nakopne energií každého jednoho hosta na celý večer.

Tradiční 3-chodové menu

Tradiční svatební menu se skládá ze tří částí – večeře nebo oběd, občerstvení obvykle formou švédských stolů a půlnoční jídlo. Pokud máte obřad v dřívějších hodinách, můžete pořídit pro svatebčany chlebíčky, malé bagetky, koláčky či jiný mini snack. Nedoporučujeme objednávat mnoho jídla, protože každý host se těší na svatební menu po svatbě. Myslete však na přípitek. Ten se skládá většinou ze šampaňského či cinzana.


SVATEBNÍ VEČEŘE (OBĚD)

Je hlavním a zároveň největším jídlem, které se podává na začátku slavnosti hned po obřadu. Sestává obvykle z předkrmu, polévky, hlavního jídla a dezertu. Jako předkrm můžete servírovat něco lehkého.

Polévka, kterou mají jistě všichni rádi, je jednoznačně vývar. Takovou tou klasikou, která nikdy neomrzí je slepičí vývar, ale skvělý je i hovězí. Chcete-li experimentovat, můžete sáhnout i po vývaru z bažanta. Záleží to i na vašem rozpočtu, ale slepičí vývar nikdy nezklame.


Hlavní jídlo, na to se těší asi všichni svatební hosté, proto je třeba sestavit tak, aby ho každý snědl a našel si v něm to své. Nejlepší řešení je asi zvolit dva druhy masa. Vepřové ak němu buď kuřecí či krůtí. Buď bude všechno maso na talíři na přírodně nebo uděláte klasiku, jedno smažené a druhé na přírodně. Nezapomeňte na to, že pokud si zvolíte maso na přírodní, je třeba k němu zvolit i omáčku.

Tu si zvolíte klasickou pro všechny nebo pokud víte, že například někdo z vašich hostů nemiluje houby a vy chcete hřibovou omáčku objednejte dvě. Buď se obsluha zeptá, kdo u stolu chce jakou omáčku, nebo to předem nahlásíte personálu. Co se týče přílohy, určitě zvolte brambory v jakékoli formě nebo dejte na půl rýži a brambory.

Dezert. Věřte mi, na svatbě budete mít určitě tolik zákusků a svatební dort, že dezert řešit nemusíte. Stejně tak se na tom dá krásně ušetřit. Po večeři, prvním tanci a tanečním kole můžete rozkrájet svatební dort, který může sloužit jako dezert.

Sladké věci bychom doporučovali zakomponovat do Candy baru, kde si může leckdo vzít co chce a kdy chce. Velmi oblíbená je čokoládová fontána s ovocem či různé neobvyklé koláčky a v letních dnech i zmrzlina.

OBČERSTVENÍ (ŠVÉDSKÉ STOLY)

Podává se obvykle někdy během programu. Přesný čas závisí samozřejmě na tom, na kdy máte naplánovanou večeři. Pokud jste měli například večeři v 18 hodin, občerstvení můžete začít servírovat v 21 hodin.


Švédské stoly bývají vyloženy až do konce svatby, případně se na ně něco dokládá, pokud je to nutné a vaši svatebčané si mohou vybrat z různých jídel na co jen mají chuť. Je fajn hostům nabídnout klasiku jako řízky a něco na přírodně. Pak je super do švédských stolů zakomponovat těstoviny s omáčkou, něco na šťávě (například divinové ragú), přílohy jako brambory, rýže, knedlík a něco tradičního či neobvyklého.

Brynzové noky, pirohy, lokše s kachnou či oblíbený majonézový salát, ale pokud máte se svým pánem manželem oblíbené jídlo, klidně si ho do svatby zakomponujte. Možná jste právě vy milovníkem pizzy, suši či burgerů. Vše záleží ovšem i na vašem rozpočtu a na tom, co vám daná restaurace nebo catering nabízí. Součástí tohoto občerstvení bývají obvykle sýry, salámy, pomazánky, zeleninové saláty a ovoce. Tak, aby si každý něco našel.

Půlnoční jídlo

Posledním teplým jídlem, které je podáváno po půlnoci. Může to být například guláš nebo zelňačka. My doporučujeme zelňačku, jejíž kyselá chuť padne vhod hlavně hostům, kteří vypili hodně alkoholu;).

Děti, vegetariáni a hosté s intolerancí lepku či mléka

Určitě znáte své svatební hosty, a tak víte, kolik máte v seznamu dětí, vegetariány či bezlepkáče. Na jednotlivá stravovací omezení je třeba myslet dopředu a zakomponovat je do svatebního menu. Je milé myslet na jednotlivá stravovací omezení a svatební hosté to jistě ocení. Stačí se zeptat na varianty pro tyto hosty a určitě vám kuchaři vyjdou vstříc.

Budou vařit bezlepkově, bezlaktózově nebo pro vegetariány připraví jídlo zvlášť. To může být například grilovaný kozí sýr s listovým salátem nebo dýňové rizoto se špenátem. Určitě je spousta variant. K jídlům na švédských stolech stačí doplnit malé jmenovky, zda je dané jídlo bez lepku či mlékám, aby hosté věděli.

Dětské menu bývá odlišné v množství gramáže, případně může být i naprosto rozdílné od svatebního menu pro dospělé hosty. Tady je asi nejlepší zvolit kuřecí řízky s bramborovou kaší nebo opékanými bramborami a zeleninku nebo nějaké těstoviny s rajčatovou omáčkou a bazalků.

Svatební blog